Om UBD

UBD ejes af Aller Media A/S og Egmont Publishing A/S. UBD beskæftiger ca. 70 medarbejdere.

UBD distribuerer ugeblade, magasiner og forlagsvarer ud til ca. 5.000 forhandlere i Danmark, Færøerne og Grønland. – i alt 90 -100 millioner eksemplarer pr. år.

UBD folierer og forbehandler godt 36 millioner blade årligt; heraf ca. 6 millioner til abonnenter.

UBD distribuerer blade, magasiner og forlagsprodukter fra følgende udgivere:
Aller Media, Astrologihuset, Audio Media, Bladfabrikken,  Bonnier Publications, Børsen, Egmont Publishing, Forlaget Zoom, Go Beauty, HarperCollins (Harlequin), Krydsordsforlaget Keesing, G&S International, Nexis Media.

Forhandlerne er fordelt på ca. 200 ture á 10-60 forhandlere pr. tur/rute.
UBD besøger bladforhandlerne 3 gange ugentligt, hvor de nye produkter leveres og de usolgte varer afhentes som retur. (Retur afhentes 2 gange ugentligt).
Kørslen foretages af selvstændige underleverandører.

For at blive bladforhandler, skal der rettes henvendelse til BFN (Bladudgivernes Forhandlernævn). Læs mere om dette her.

UBD’s ledelse:

 

Kim foto
Kim Holten Larsen
Adm. Direktør
kimhl@ubd.dk

 

Henrik foto
Henrik Tronier
Økonomidirektør
henrikt@ubd.dk

 

ubd_anders

Anders Jensen
Afdelingsleder. Retur, lager og pakkeri
andersj@ubd.dk

 

Jens

Jens Pedersen
Afdelingsleder. Distribution
jensp@ubd.dk

 

ubd_michael

Michael Wurtz
Afdelingsleder: Forbehandling
michaelw@ubd.dk

 

ubd_Christina

Christina Wester
Magasinchef
christinaw@ubd.dk

 

ubd_Ellinor

Ellinor Tzabari
Afdelingsleder, Kundeservice
ellinorT@ubd.dk

 

Jonas Højriis
IT-chef
jonasH@ubd.dk